Suyun Kaldırma Kuvveti Deneyi

Araç ve Gereçler: Üç adet aynı büyüklükte plastik şişe ve kapakları, bir adet çay bardağı, 12 adet boncuk, oldukça derin bir kap ve su.

Deneydeki Psikomotor ve Bilişsel Kazanımlar: Deneye geçmeden önce öğretmen çocuklarla beraber su hakkında sohbet eder. Öğretmen çocuklara “insanlar için su hayatın vazgeçilmez bir parçasıdır. Suyu içeriz, yemek pişiririz, meyve ve sebzeleri yıkarız, dişlerimizi fırçalarız, ellerimizi-yüzümüzü-vücudumuzu temizlemekte kullanırız. İnsanlara olduğu kadar hayvanlar için de önemlidir. Hayvanların hepsinin suya ihtiyacı vardır. Ayrıca balıklar, ıstakozlar, ahtapotlar, istiridyeler gibi bazı hayvanlarda suda yaşar” diyerek su yaşar” diyerek su hakkında kısa bir bilgi verir. Ayrıca çocuklara suyu başka nerelerde kullandıkları ve suda  yaşayan diğer hayvanların neler olduğunu sorabilir.

Bu aşamada çocuk öğretmenle aktif durumda olduğundan küçük kas hareketlerini çalıştırır ve geliştirir. Deney sınıfça yapılacağı için beraber çalışma uyum sağlama gibi sosyal faaliyetlere de olanak sağlamış olur.

Deneyin Yapılışı: Daha sonra öğretmen çay bardağının içine bir tane boncuk atar ve sonra çay bardağının içini suyla doldurur. Çay bardağının içindeki suyu şişeye koyar. Daha sonra bu olayı tekrarlayarak şişenin bir tanesini tamamen doldurur diğerini yarısına kadar doldurur. Üçüncü şişeyi ise boş bırakır. Bu arada şişeleri doldururken çocuklarla beraber şişeye kaç bardak su koyduğu sayılır. Şişeleri doldurduktan sonra içindeki boncuklar sayılarak hangi şişeye kaç tane boncuk olduğu sayılır. Boncuk sayısına göre hangi şişede daha az su olduğu da karşılaştırılır.

Daha sonra derin bir kabın içine su doldurulur ve şişelerin üçüde bu suyun içine atılır. Şişelerin hangilerinin battığı hangilerinin yüzdüğü incelenir. Şişelerin su dolu kabın içindeki konumları konuşulur.

Tamamen suyla dolu olan şişenin battığı yarısına kadar su olan şişenin ve boş olan şişenin yüzdüğü ve boş olan şişenin diğerlerine göre en üstte olduğu gözlenir.

Son olarak şişeler sudan çıkarılır ve çocuklardan şişeleri suyun içine konumlarına göre sıralamaları istenir (dibe en yakın şişeden en uzak şişeye doğru)

5,139 total views, 0 views today

Paylaşabilirsiniz
Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

UA-51536771-1