Erozyon Deneyi

Deneyin Amacı: Çocuklara erozyonun sebeplerini anlatmak ve onlara ağaç dikme bilinci kazandırmak.

Araç ve Gereçler: Fon kartonu, ağaç maketleri, bir miktar toprak, yapıştırıcı

Hazırlık Aşaması: Çocuklara; “erozyon kelimesini daha önce duydunuz mu?”, “erozyon sizce ne demektir?”türünden sorular sorularak çocukların erozyon hakkında düşünmeleri ve zihinlerinden bir şema oluşturması sağlanır. ardından çocuklara bir resim üzerinden erozyon sebepleri ve erozyon oluşumu anlatılır. ” Ağaçsız bölgelerde toprak dış etkenlere karşı savunmasızdır. Toprak, kökleri ile kendisi tutarak taşınmasını önleyen ağaçlar olmadığı zaman, rüzgarlarla savrulup, sularla süpürülüp yok olabilir. İşte ağaçsız bölgelerde toprağın rüzgar ya da sularla başka yerlere taşınıp, yok olmasına erozyon denir.” Denilerek çocukların erozyon hakkında bilgi sahibi olması amaçlanır. çocuklara erozyonla ilgili bir resim de gösterilebilir. Bu bilgiler verildikten sonra “Şimdi erozyonun nasıl oluştuğunu görmeye ne dersiniz?” denilerek yapılışına geçilir.

Deneyin Uygulama Aşaması: Bu deney bir grup deneyi olduğundan çocuklarla birlikte yapılması daha eğitici olur. Öğretmen, istekli olan çocuklardan bir kaçını seçerek bunlara çeşitli görevler verebilir. Öğretmen fon kartonlarıyla ağaç maketleri yapar bunları fon kartonun üzerine yapıştırır, bu görevi çocuklara da verebilir. Toprağın ağaçların köklerinde birikmesi için fon kartonun bir kenarı eğimli olacak biçimde alttan bir destekle tutturulur. Yüksek olan yerden bırakılan toprak ağaç köklerinde birikir, daha sonra birkaç ağaç yerinden çıkarılır ve toprak yeniden serpildiğinde toprağın önünde bir engel olmadığından toprağın aşağıya doğru ilerlediği görülür. Eğitimci çocuklarda her iki durumu da birbiriyle karşılaştırmalarını ister. İkinci durumda toprağın önünde herhangi bir engel olmadığından erozyonun oluşumunu gözlenmektedir. Erozyon ağaçların öneminde dikkat çekilmektedir.

Deneyin Değerlendirme Aşaması: Öğretmen çocukların karşılaştırmalarını dinledikten sonra hatırlatıcı olması açısından bir kez daha erozyonun tanımını yapar ve çocuklara çeşitli sorular sorar. “Ağaçların buradaki görevi neydi?” , “Neden çevremiz ağaçlandırmalıyız?” gibi

Ardından öğretmen çevremiz ağaçlandırmamız  gerektiğini, erozyonda ağaçların ne kadar önemli olduğunu vurgulamalı ve erozyonun etkilerini en aza indirmemiz için ağaç dikmemiz gerektiğini çocuklara anlatmalıdır. ( Pekiştirici olması amacıyla bahçeye çocuklarla birlikte ağaç dikilebilir.)

16,027 total views, 0 views today

Paylaşabilirsiniz
Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

UA-51536771-1