Çiçeklerde Suyun Taşınması Deneyi

Gerekli Malzemeler: 2 bardak, su, kırmızı ve mavi mürekkep, beyaz karanfil veya herhangi bir çiçek, çalışma yaprağı.

Deneyin Yapılışı: Çiçeğin sapı dikkatli bir biçimde ikiye ayrılır, bardaklara su doldurulup farklı renkte mürekkeple boyanır ve çiçeğin sapının yarısı bir bardağa yarısı bir bardağa gelecek şekilde dikkatlice yerleştirilir ve bir gün beklenir.

Notlar : Deneyde sulu bitkiler tercih etmek deneyi kısaltır, çiçeğin sapı kesilirken; kesik taç yapraklara ne kadar yakın olursa renk değişimi o kadar çabuk olur, çiçek yerine yapraklarda kullanılabilir…

Bu etkinlikte öncelikle çocuklarla çiçekler hakkında konuşmak onların nasıl beslendiklerini, aldıkları suyu nasıl kullandıkları hakkında sorular sorulur. Çocukların deneyden önce olacaklar hakkında tahminlerde bulunması istenir bu arada çiçek türleri ve renklere de değinilebilir. Deneyin sonuçları gözlemlenirken çeşitli sorular sorularak tartışma ortamı yaratılmaya çalışılır. Etkinlik öğretmen merkezlidir. Bu etkinlik sonucunda çocukların hipotez kurma, çıkarım yapma, gözlem yapma becerilerinin desteklenmesi hedeflenir.

Deneyde sonradan yapraklara ulaşan suyun buradan nereye gittiğini düşündüren sorular sorularak  önceden/sonradan konu alınmış bitkilerde beslenme veya buharlaşma konularına dikkat çekilebilir.

2,524 total views, 0 views today

Paylaşabilirsiniz
Share
admin tarafından Fen ve Doğa Etkinliği kategorisinde yayınlandı.   Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

UA-51536771-1