Ana ve Ara Renkler Deneyi

Deneyin Amacı: Renk kavramını öğretmek, olay ve varlıkların özelliklerini göstermek ve bunları karşılaştırabilme. Karşılaştırmada çeşitli özellikler arasındaki farklılıklar ve benzerlikler temel alınarak yapılır. Nesne, durum ya da olayları çeşitli özelliklerine göre sıralayabilme bunda hangi nesnenin birinci, ikinci, üçüncü adım olduğunu gösterebilme.

Araç ve Gereçler: Pet bardak, su, mavi, sarı, kırmızı renklerdeki oksit toz boya ve karıştırmak için çay kaşığı.

Soru-Cevap Yöntemi: 

Ana renkler hangileridir?

Ara renkler nasıl oluştu?

Kırmızıyla mavi rengin karışımından hangi renk oluştu?

Sarı ve mavi rengin karışımından hangi renk oluştu?

Kırmızı ve sarı rengin karışımından hangi renk oluştu?

Gözlem-İnceleme Yöntemi:

Bu renk karışımları nasıl oluştu?

Hangi süreçlerden geçti?

Renkler karıştırılmadan önce ve karıştırıldıktan sonra hangi renkteydi?

Tartışma Yöntemi: 

Siz deneyi yapmış olsaydınız nasıl yapardınız?

Deneyin Yapılışı: Öncelikle sınıfa getirdiğimiz kırmızı, sarı, mavi boyaların ana renkler olduğu çocuklara gösterilerek anlatılır. Daha sonra üç adet pet bardağın içine yarısına kadar su doldurulur ve bunlara sırasıyla kırmızı, sarı, mavi oksit toz boyalar atılır. Oksit toz boyalar atıldıktan sonra çay kaşığı ile karıştırılır. Birinci aşamada kırmızı ve sarı oksit boyalar karıştırılır. Bu karışımın sonucunda elde edilen rengin turuncu olduğu çocuklara gösterilir. İkinci aşamada yeni bir bardağa yarısına kadar su doldurulup kırmızı oksit boya atılır ve kırmızı oksit boya ile mavi oksit boya karıştırılır. Bunun sonucunda oluşan rengin mor olduğu çocuklara gösterilir. Üçüncü aşamada 2 yeni pet bardağa yarısına kadar su, suyun içine de sarı ve mavi oksit boyalar karıştırılır. bunun sonucunda oluşan rengin yeşil olduğu gösterilir. Deney sonucunda elde ettiğimiz yeni renklerin ara renkler olduğu çocuklara gösterilerek anlatılır.

Deneyde Kullanılan Yöntem ve Teknikler: Deneyde Kullanılan malzemeleri tanıttıktan sonra ilk olarak mavi, kırmızı, sarı renklerdeki oksit boyaları teker teker içi dolu bardaklara ilave edip ana renkleri gösterdim. Daha sonra bu renkleri karıştırıp ortaya çıkan yeni renkleri gösterip bu yeni renklerin ara renk olduğunu anlattım. Bu arada kullanabileceğim yöntem ve teknikler yaparak yaşayarak öğrenme. Çocuklara yaptırarak etkin öğrenmeyi sağlayabiliriz.

27,905 total views, 0 views today

Paylaşabilirsiniz
Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

UA-51536771-1